Rozstrzygnięcie konkursu na pracę pisemną

przez | 2023-02-24

W styczniu ogłosiliśmy konkurs dla młodzieży na pracę pisemną z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, jaki przypada na 21 lutego. Dziś ogłaszamy jego wyniki.

W dość dowolnej formie młodzi ludzie mogli wyrazić jakie znaczenie dla nich osobiście, bądź jakie znaczenie w wymiarze społecznym, ogólnym, ma pielęgnowanie języka ojczystego przez mniejszość narodową w sytuacji, gdy język ten nie jest językiem państwowym.

Jury składające się z przedstawicieli obu grup uczestników naszego projektu przeczytawszy pracę wyłoniło zwycięzców konkursu.

Pierwsze miejsce przyznało Remigiuszowi Wersockiemu z Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach za rozprawkę “Kto ty jesteś? Polak mały”, w której wszechstronnie opisał on jak polszczyzna i jej używanie kształtuje osobistą tożsamość, ale też jak stwarza perspektywy rozwoju osobistego oraz jakie znaczenie ma dla życia lokalnej społeczności rejonu solecznickiego. Laureat naszego konkursu kształci swój talent po kierunkiem nauczycielki języka polskiego Bożeny Piaskowskiej.

Drugie miejsce zajęła Patrycja Markel, również uczęszczająca do koleśnickiego gimnazjum w polskim językiem nauczania, gdzie języka ojczystego uczy ją Teresa Bogdiun. W wierszu “Kocham swój język – polski, ojczysty” Patrycja ukazał go jako skarb, dla którego obrony życie stracił jej przodek walczący w szeregach Armii Krajowej i Wojska Polskiego.

Trzecią nagrodę w naszym konkursie zdobyła Gabija Matuizaitė, którą w Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace języka polskiego uczy Anna Mikonis. Młodsza od konkurentów, Gabija wykazała się dużym talentem poety przysyłając nam naładowany emocjami wiersz “Polszczyzna to moja ojczyzna”, wskazując nam na znaczenie języka polskiego dla podtrzymywania związku Polaków na Litwie z Polską.

Laureatom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

Karol Kaźmierczak – koordynator projektu Erasmus Plus “Upodmiotowienie młodzieży z mniejszości narodowej w kontekście europejskim, krajowym i lokalnym” realizowanego w ramach programu Erasmus+ przez Fundację Kompania Kresowa i Mickuńską Wspólnotę Młodzieżową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *