W ramach naszego projektu partnerstwa Erasmus Plus jednym z zaplanowanych działań, było odznaczenie faktu, że język ojczysty nie zawsze musi pokrywać się z państwowym. Dla społeczności mniejszości narodowych Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, przypadający na 21 lutego, ma więc specjalne znaczenie.
Młodzież zaangażowana w projekt, którą ze strony Mickuńskiej Wspólnoty Młodzieżowej stanowią przedstawiciele tej społeczności mniejszościowej, zaplanowali przedsięwzięcie działań mających na celu zwiększenie widoczności mniejszości i jej potrzeb oraz znaczenia jej języka.
W ramach tego przygotowano 1000 plakatów, którego trafiły centrów kultury, bibliotek oraz części szkół, organizacji pozarządowych w Wilnie, rejonie wileńskim, solecznickim i trockim. Upowszechniano również naklejki przypominające o tym, z czym wiąże się data 21 lutego.
Młodzież przygotowywała też nagrania audiowizualne oraz grafiki wyrażające osobisty stosunek do języka, jego znaczenie społeczne, ale też memy promujące poprawność językową w używaniu polszczyzny. Materiały te trafiły na strony projektu na Facebooku oraz Tik Toku.
Osobnym działaniem był skierowany do polskojęzycznej młodzieży na Litwie konkurs na pracę pisemną dotyczącą języka ojczystego, ogłoszony w styczniu, a rozstrzygnięty właśnie 21 lutego.
Wirtualna Wileńszczyzna